DOVOLENÁ DO 19.7. Děkujeme za pochopení

Návod na barvení šňůr na makramé

Nachystejte si barvy Jacquard Procion MX a potřebné množství šňůr, které chcete obarvit, šňůry musí být bavlněné, ideálně ze 100% bavlny (najdete na našem shopu). K barvení potřebujete bezpodmínečně krystalickou sodu, bez ní barvy nezareagují (nedoporučuji žádná jiná změkčovadla na praní apod.)

Podle množství šňůr si nachystejte lázeň, poměr je 100g sody na 1 litr vody, voda může být teplá, aby se soda dobře rozpustila. Poté vložte šňůry do lázně (doporučuji někde svázat, ať to pak dobře vyjmete a nepoškodíte si je). Nechte ponořené asi 20 min., je potřeba, aby se roztok dostal ke všem vláknům.

Mezitím si připravte barvu, (nezapomeňte gumové rukavice!!!) ideální poměr pro plně syté barvy je celá lahvička - tj.19 g na 400-500 ml vody (nachystejte si však roztok pouze takový, který spotřebujete, tedy poměrově menší nebo i větší, hotový roztok vydrží krátce - max.do měsíce v lednici, kdežto nepoužitý prášek vydrží dlouho) Pokud chcete více tónů jednoho odstínu, stačí přidávat více vody, tzn.textilie se obarví, ale odstín bude světlejší. Můžete experimentovat :) Voda na roztok může být trochu teplá, aby se barva dobře rozpustila - ne horká! Smíchejte barvu s troškou vody, třeba v PET lahvi nebo jiné lahvičce, dobře protřepejte a pak dolijte zbytek vody, nechte rozpustit cca 30 minut. Než se barvy dobře rozpustí, vyjměte po 20 min. šňůry z lázně, opatrně, ale důkladně vyždímejte vodu (ne kroucením, spíš mačkáním, ať si šňůry nepoškodíte), NEMÁCHEJTE ! nechte roztok v textilii.

Pro barvení je ideální strečová fólie (radši 2 vrsty), na které budete barvit, opět si vemte rukavice, hodně to barví, těžko to budete z rukou dostávat :) Obarvěte, jak chcete, fantazii se meze nekladou, můžete aplikovat nějakou lahvičkou nebo lžičkou, nedávejte tekutiny moc, vlákna jsou již nacucaná roztokem. Po barvení zabalte šňůry do strečky a nechte působit min.24 hod při pokojové teplotě.

Jedna důležitá rada, pokud máte jednu stranu světlejší nebo bez barvy nebo nechcete, aby se barvy příliš promíchaly, doporučuji nechat uložené na mírně šikmé ploše, ať barva nestíká do míst, kam nechcete.

Po min.24 hod strečku rozbalíme (opět máme rukavice) a šňůry proplachujeme pod tekoucí studenou/vlažnou vodou, ať se přebytečné barvy vymyjí, je dobré ještě šňůry vymáchat vícekrát ve vodní lázni, dokud není voda skoro čirá, poté opatrně vyždímeme a necháme volně proschnout.

Přejeme hodně úspěchů a kreativních nápadů :)

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz