DOVOLENÁ DO 19.7. Děkujeme za pochopení

Barva Jacquard Procion MX na bavlnu odstín 201 Azurová

Kód: JACQUARD-PD-201
Neohodnoceno
Značka: Jacquard
119 Kč –10 %
Jacquard PD 201
119 Kč –10 % 107 Kč
Skladem (5 ks)
Můžeme doručit do:
24.7.2024
Možnosti doručení

Jacquard Procion MX jsou „barviva do studené vody“, která se fixují chemicky namísto teplem. Tato jedinečná vlastnost odlišuje Procion MX od všech ostatních barviv a staví je jako nesporného krále domácího barvení či batikování. Vzhledem k tomu, že barvy Procion MX lze použít mimo varnou desku, jsou také ideálními barvami pro shibori, barvení ledu, barvení ve vaně a ponořením do vody, tisk, přímé malování a další „alternativní“ aplikace barviv. Jako barvivo reagující na vlákna vytváří Procion MX silnou kovalentní vazbu s celulózovými vlákny, díky čemuž je nejstálejší ze všech barviv. Smícháním koncentrovaného prášku barviva s vodou z vodovodu vytvoříte co nejživější barvy pro bavlnu, len a další tkaniny na rostlinné bázi (lze také použít s proteinovými vlákny, pokud jsou okyselené). Barviva Procion MX se používají s fixačním prostředkem - krystalickou sodou, kterou lze přidat přímo do barvicí lázně nebo použít k předúpravě látky jako při barvení na kravaty a dalších technikách.

Obvykle jedna cca 19g lahvička obarví cca 0,5 kg suché látky (velmi světlé barvy budou vyžadovat více barviva a pastelové barvy budou vyžadovat méně).

Detailní informace

Detailní popis produktu

Barvy jsou vhodné pro: celulózová vlákna: bavlna, len, plátno, konopí, juta, ramie, sisal, papír, umělé hedvábí a další
Návod na barvení za studena:
Nezapomeňte látku předem vyprat, abyste odstranili veškeré nečistoty, mastnotu nebo usazeniny. Doporučujeme použít přípravek Synthrapol®.
Nachystejte si potřebné množství textilu. K barvení potřebujete bezpodmínečně krystalickou sodu, bez ní barvy nezareagují (nedoporučuji žádná jiná změkčovadla na praní apod.) Podle množství textilu si nachystejte lázeň, poměr je 100g sody na 1 litr vody, voda může být teplá, aby se soda dobře rozpustila. Poté vložte textil do lázně. Nechte ponořené asi 20 min., je potřeba, aby se roztok dostal ke všem vláknům.
Mezitím si připravte barvu, (nezapomeňte gumové rukavice!!!) ideální poměr pro plně syté barvy je celá lahvička - tj.19 g na 400-500 ml vody (nachystejte si však roztok pouze takový, který spotřebujete, tedy poměrově menší nebo i větší, hotový roztok vydrží krátce - max.do měsíce v lednici, kdežto nepoužitý prášek vydrží dlouho) Pokud chcete více tónů jednoho odstínu, stačí přidávat více vody, tzn.textilie se obarví, ale odstín bude světlejší. Můžete experimentovat :)
Voda na roztok může být trochu teplá, aby se barva dobře rozpustila - ne horká! Smíchejte barvu s troškou vody, třeba v PET lahvi nebo jiné lahvičce, dobře protřepejte a pak dolijte zbytek vody, nechte rozpustit cca 30 minut.
Než se barvy dobře rozpustí, vyjměte po 20 min. textil z lázně, důkladně vyždímejte vodu, NEMÁCHEJTE ! nechte roztok v textilii. Pro barvení je ideální strečová fólie (radši 2 vrsty), na které budete barvit, opět si vezměte rukavice, hodně to barví, těžko to budete z rukou dostávat :) Obarvěte, jak chcete, fantazii se meze nekladou, můžete aplikovat nějakou lahvičkou nebo lžičkou, nedávejte tekutiny moc, vlákna jsou již nacucaná roztokem. Po barvení zabalte textil do strečky a nechte působit 12-24 hod při pokojové teplotě. Jedna důležitá rada, pokud máte jednu stranu světlejší nebo bez barvy nebo nechcete, aby se barvy příliš promíchaly, doporučuji nechat uložené na mírně šikmé ploše, ať barva nestíká do míst, kam nechcete.
Po 12-24 hod strečku rozbalíme (opět máme rukavice) a textil opláchněte nejprve studenou vodou a poté stále teplejší vodou, ať se přebytečné barvy vymyjí, je dobré ještě tkaninu vymáchat vícekrát ve vodní lázni, dokud není voda skoro čirá, doporučujeme použít přípravek Synthrapol®. Tkanina by měla být v této mýdlové lázni 5 až 10 minut. Další 3 až 4krát propláchněte teplou vodou.

Další metody barvení najdete v originál návodu v angličtině - související soubory

Přejeme hodně úspěchů a kreativních nápadů :)

Barva není toxická. Snažte se zabránit vdechnutí prachu z barev. Zabraňte kontaktu s očima. Může způsobit podráždění očí nebo pokožky. Děti smí používat barvu pouze pod dohledem dospělých a raději po promíchání s vodou. 

NĚKTERÉ LAHVIČKY MAJÍ Z VÝROBY JEŠTĚ PAPÍROVÝ PŘELEP POD VÍČKEM, TY S NOVĚJŠÍMI VÍČKY PŘELEP NEMAJÍ!! VŠECHNY BARVY JSOU ORIGINÁL OD VÝROBCE.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Koncentrovaná prášková barva Jacquard v provedení Acid Dyes - v kombinaci s kyselinou citrónovou nebo octem je vhodná pro barvení živočišných vláken jako vlna, hedvábí, alpaka nebo kašmír. V provedení Procion MX spolu s krystalickou sodou obarví rostlinná vlákna jako je bavlna a len a lze ji použít na barvení macramé.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz